DirectX 11 vs Vulkan: co jest najlepsze Brama Baldur 3?

Startseite » DirectX 11 vs Vulkan: co jest najlepsze Brama Baldur 3?
18. marca 2024
5 minutes
42

By Jhonny Gamer

Baldur’s Gate 3 Launcher oferuje wybór między DirectX 11 a Vulkan – więc co jest najlepsze pod względem wydajności i stabilności? Wartość uruchamiająca się do DX11, a dokumenty wsparcia Larian sugerują Vulkan, więc w obliczu tej sprzecznej rady jest tylko jedna rzecz:. Przetestowaliśmy obie opcje w szeregu systemów z kartą graficzną NVIDIA, Intel i AMD, aby drażnić wszelkie różnice i opracować pewne zalecenia.

Po naszych testach mamy pewne odpowiedzi – ale rzeczy nie są tak proste, jak się spodziewaliśmy, z różnymi konfiguracją systemu tworzą różne zalecenia.

Zacznijmy od najczęstszego przykładu – ograniczonego GPU (tj. Twoja karta graficzna pokazująca ~ 99 procent wykorzystania*). Jest to prawdopodobny scenariusz działania w rozdzielczości 1440p lub wyższych, z wyższymi ustawieniami graficznymi, na komputerze, który spełnia lub przekracza zalecane specyfikacje gry (RTX 2060 Super/Rx 5700 XT, w połączeniu z Ryzen 5 3600/Core i7 8700K).

  • Z GPU NVIDIA, DirectX 11 działa około ośmiu procent szybciej niż Vulkan.
  • Z GPU AMD, DirectX 11 i Vulkan działają prawie identycznie.
  • Z Intel GPU, DirectX 11 działa około 25 procent szybciej niż Vulkan.

Po ograniczeniu GPU DX11 oferuje mierzalną przewagę wydajności nad Vulkan na NVIDIA i Intel GPU.

Vulkan zapewnia lepszą wydajność w scenariuszach ograniczonych procesorem – przynajmniej z kilkoma NPC wokół.

*Uwaga: Możesz sprawdzić ograniczenie GPU za pomocą narzędzia wydajności w nakładce paska gier Windows (Win + G), używając narzędzi takich jak MSI Afterburner + RTSS lub pozostawiając wydajność Menedżera zadań > Okno GPU otwarte na drugim ekranie.

Jednak wszystko się zmienia, jeśli jesteś ograniczony procesorem (tj. Twój GPU wykazuje mniej niż ~ 99 procent wykorzystania), co jest najczęstsze przy 1080p lub niższych rozdzielczościach i/lub z starszym procesorem.

W statycznej scenie pozbawionej NPC zarówno GPU AMD, jak i NVIDIA trwały ~ 21 procent szybciej w Vulkan niż w DX11, podczas gdy Intel GPUS działał o 29 procent szybciej w Vulkan. Jednak ta przewaga jest utrzymywana tylko w scenach z kilkoma znakami.

W scenariuszach bojowych lub w zaludnionym obszarze miasta obliczenia NPC stają się najdroższym procesem procesora. Gdy procesor ograniczony w tych momentach opartych na NPC przy użyciu NVIDIA i AMD GPU, Vulkan i DX11 działają bardziej podobnie-a DX11 faktycznie przechodzą prowadzenie w średniej stawce ramowej o około cztery procent. Natomiast Intel GPus pokazuje, że Vulkan jest o 13 procent szybszy w tym scenariuszu.

W takich scenach oba interfejsy graficzne pokazują podobny poziom stabilności w czasie ramki, z małymi problemami występującymi w podobnych momentach, ponieważ obszar jest przemierzany wokół NPC. Należy jednak zauważyć, że nasz procesor graficzny AMD z DX11 i Vulkan wytworzył bardziej zmienne kramy niż nasze GPU NVIDIA i Intel w obu API, z większymi skokami zarejestrowanymi z GPU AMD – do 270 ms w Vulkan (VS 27 ms dla NVIDIA i 23 ms 23 msdla Intel) i do 107 ms w DX11 (VS 20 ms dla NVIDIA i 42 ms dla Intel).


Obszary z NPC działają dość podobnie na obu interfejsach API w NVIDIA i AMD GPU, z tylko około czterech procentowych różnicy na korzyść DX11.

Tymczasem Intel GPU wykazują przewagę wydajności dla Vulkan w scenariuszach ograniczonych procesorem.

Jeśli chodzi o ogólne zalecenia, sugeruję, że DirectX 11 jest lepszym wyborem niż Vulkan dla większości użytkowników z kartami graficznymi NVIDIA i AMD, szczególnie te ze stosunkowo nowoczesnymi procesorami, które spełniają zalecane specyfikacje BG3. Podczas gdy Vulkan działał lepiej w scenach statycznych po ograniczeniu procesora, jego gorsza wydajność niż DX11 w obszarach bogatych w NPC jest problematyczna, co czyni DirectX 11 ogólnie lepszym wyborem.

DX11 ma również inne pozytywne na swoją korzyść, a mianowicie opcje podwójnego i potrójnego buforowania, podczas gdy w Vulkan Triple Buffering prezentuje łzę na pełnym ekranie. Podobnie, mój kolega Will Judd doświadczył wielu wypadków w Vulkan, które nie były powtarzane na DirectX 11, więc stabilność nadal jest tam problemem. Wulkan może być może rozważyć dla bardzo starych procesorów, w których osiągnięcie 60 klatek na sekundę jest walką, ale dla przeciętnego użytkownika DX11 wydaje się być najlepszym wszechstronnym.

Dla właścicieli Intel GPU decyzja jest nieco trudniejsza – DX11 jest lepszym rozwiązaniem w scenariuszach ograniczonych do GPU, w których celujesz w 60 klatek na sekundę, ale jeśli celujesz w 120 klatek na sekundę+, Vulkan jest być może najlepszym wyborem.

Wreszcie, nie zauważyliśmy żadnych różnic w opcjach graficznych ani jakości graficznej między dwoma interfejsami API, więc wydają się one różnić tylko pod względem wydajności i (potencjalnie) stabilności. Będziemy kontynuować testowanie Baldur’s Gate 3, gdy opracowujemy nasz pełny zasięg komputera, ale mamy nadzieję, że doceniasz to wczesne spojrzenie na jeden aspekt wydajności komputera.

How do you rate DirectX 11 vs Vulkan: co jest najlepsze Brama Baldur 3? ?

Your email address will not be published. Required fields are marked *