Gran Turismo 7 PSVR2 Recenzja: jedno z najlepszych doświadczeń VR na PS5

Startseite » Gran Turismo 7 PSVR2 Recenzja: jedno z najlepszych doświadczeń VR na PS5
11. kwietnia 2024
8 minutes
83

By Jhonny Gamer

Kokpity i wirtualna rzeczywistość są praktycznie stworzone dla siebie, a gry wyścigowe VR zapewniają poczucie miejsca i realizmu poza wszystkim, czego możesz doświadczyć na płaskim panelu. Wiele wcześniejszych zestawów słuchawkowych VR, podobnie jak oryginalny PSVR, było ograniczonych zarówno przez niższe panele wierności, jak i sprzęt jeździł. To sprawia, że przybycie Gran Turismo 7 VR na PSVR2 ekscytujący, z całą grą grającą w wirtualnej rzeczywistości na znacznie wyższym poziomie wierności. To podejście bez kompromisów może zapewnić prawdziwie zabójcze wrażenia, ale czy to dostarcza?

Tryb VR GT7 pojawia się dzięki uprzejmości aktualizacji, która dodaje również fantazyjnych nowych przeciwników Sophy AI. Po zainstalowaniu aktualizacji i uruchomieniu gry, nie jest jasne, jak grać w VR z grą, po prostu pływając w przestrzeni, tak jak inna zawartość nie-VR-ale po rozpoczęciu wyścigu lub wybierz funkcję specyficzną dla VR aktywuje się automatycznie. To podejście jest trochę dziwne, ale ma sens, biorąc pod uwagę, że gra używa gamepadu (lub koła!) zamiast zmysłu Kontrola Lers. Gra płynnie przełącza się między trybami 2D i VR, gdy zestaw słuchawkowy jest usuwany lub wymiany, dzięki czemu możesz również odetchnąć w razie potrzeby.

Gdy usiądziesz i zaczniesz wyścig w VR, możesz nigdy nie chcieć odejść. Doświadczenie VR w kokpicie jest wysublimowane. Gran Turismo 7 zawierał już niektóre z najbardziej szczegółowych kokpitów w historii gier wyścigowych, ale nigdy nie korzystałem z nich w grze podstawowej, ponieważ zajmują one zbyt wiele nieruchomości ekranowych, co utrudnia widzenie drogi. W VR wszystkie te zmiany i kokpit nagle stają się tym naturalnym miejscem, które pięknie odtwarza poczucie skali, jakich można się spodziewać po prowadzeniu prawdziwego samochodu. Wszystko jest idealnie rozmiarowe – od samego koła po różne tarczy i odczyty LCD, wszystko jest skrupulatnie zrealizowane. Cała praca wlała się w te realistyczne materiały fizyczne spłaca się – to naprawdę uderzające.


Oto pełna recenzja wideo GT7 na PlayStation VR2.

Ten nowo odkryty realizm ułatwia także oglądanie i docenienie samego utworu, co doskonale prezentuje korzyści z VR. Od korkociągu w Laguna Seca i Banked Curves of Daytona Speedway, po zatrzymujące serce i wspinaj się na Raidillon w Spa, nagle te utwory wydają się gigantyczne i imponujące – a wyścigi wydają się o wiele bardziej intensywne. Właściwa percepcja głębokości możliwa za pośrednictwem stereoskopowego 3D pozwala dokładniej oceniać krzywe i pozycję twoich rywali, poczucie prędkości wydaje się wzmocnione, a zakręty wydaje się wyjątkowo ekscytujące. Połącz to z konfiguracją koła wyścigowego, tak jak ja, i szybko staje się jednym z najbardziej wciągających doświadczeń VR, jakie możesz mieć dzisiaj.

W swojej natywnej prezentacji GT7 ma tytuł 4K/60 FPS, ale dodatkowe wymagania VR czynią ten cel nieosiągalny. W końcu nadal mamy do czynienia z konsolą gier, a GT7 renderuje dwa osobne widoki, skutecznie podzielone ekran, jednocześnie utrzymując cel stawki ramowej.

Ogólny poziom szczegółowości w VR wydaje się niezwykle spójny z prezentacją 2D, ale jeśli przyjrzysz się uważnie, będziesz w stanie dostrzec obszary, w których składano ofiary. Na przykład ogólne szczegóły utworu są nieznacznie zmniejszone, z mniejszą trawą i bardziej widocznym pop-in. Istnieją również zmiany oświetlenia, chociaż trudno jest to dokładnie ocenić, biorąc pod uwagę, że wyjście „ekranu społecznego” jest mapowane tonem z HDR pokazanego w zestawie słuchawkowym. Zmieniono również pewne efekty pogodowe. Na przykład układ cząstek deszczu widzi zmniejszenie jakości, gdy jest stosowany w PSVR2. Rozmycie ruchu jest również przewidywalnie wyłączone.
Porównania obok siebie, takie jak te, są jedynym sposobem na dostrzeganie niezbędnego obniżenia rozdzielczości i efektów w prezentacji VR.

Oprócz poprawek ustawień występują również bardziej znaczące zmiany w rozdzielczości renderowania, z niższą liczbą pikseli, które powodują bardziej oczywiste aliasowanie i pikselowanie. Jednak zmiany te są trudne do zauważenia podczas wyścigów, a ogólnie jest to znacznie lepszy poziom przejrzystości wizualnej w porównaniu z trybem VR w GT Sport z oryginalnym PSVR. Korzyści z stereoskopowego śledzenia 3D i głowy więcej niż zrekompensować wszelkie straty w wierności i myślę, że większość ludzi będzie z tego zadowolona.

GT7 wykorzystuje również renderowanie fovacie – a implementacja jest interesująca. Zasadniczo obszary poza punktem centralnym są renderowane w znacznie niższej rozdzielczości, bliżej 240p. Pixel fragmenty stają się ogromne w tych regionach obrazu, ale mało prawdopodobne, aby zauważyli je z włączonym śledzeniem wzroku, gdy gra renderuje to, na co patrzysz w maksymalnie. W tej implementacji wyjątkowe jest to, że śledzenie wzroku wpływa tylko na zewnętrzne krawędzie widoku – nigdy wnętrze, bez względu na to, jak daleko odwrócisz wzrok. Jeśli wyłączysz śledzenie wzroku, to tylko krawędzie ekranu zostaną renderowane szczegółowo.


Zrzut ekranu GT7 PSVR2, pokazujący renderowanie fovacie (rozmyte prezentacja elementów, których nie patrzysz)
Śledzenie wzgórza foveated działa tutaj znakomicie, z ogromnymi trafieniami do rozwiązywania obszarów poza spojrzeniem, których po prostu nie zauważysz w zestawie ciepła.

Ostatecznie Polyphony wykonała świetną robotę, równoważąc grafika gier dla VR i służy jako demonstracja, co potężniejsza maszyna może przynieść do stołu. Z PSVR1 było bardzo oczywiste, że poświęcenie niezbędne do dostarczenia stereoskopowych wersji 3D w przyzwoitej stopie ramek były po prostu zbyt duże dla sprzętu PS4. Sama objętość cięć i redukcji jakości była po prostu zbyt duża. Z GT7 prezentacja VR nawet po jej poświęceniu nadal wygląda i działa lepiej niż 2d GT7 na PS4 Pro.

A co z wydajnością? Niestety, nie ma sposobu na dokładne zmierzenie wskaźników klatek za pomocą wyjścia ekranu społecznego systemu. Jednak z tego, co mogę powiedzieć w zestawie słuchawkowym, gra wydaje się działać z prędkością 60 klatek na sekundę, a nie 90/120 fps znalezionych w niektórych innych tytułach PSVR2. W rezultacie możesz zauważyć podwójny efekt obrazu na obiekty podczas poruszania się, ponieważ zestaw słuchawkowy wydaje się działać w trybie 120 Hz. Wysoka jasność gry ma również wpływ na ogólną przejrzystość w ruchu – w GT7 jest bardziej widoczna wytrwałość niż większość innych testów PSVR2, które testowałem. Nadal jest to idealnie grywalne, ale warta byłaby natywna opcja 90 Hz z dalszymi zmniejszonymi wizualizacjami.

Oprócz wyścigów istnieje przyzwoita liczba innych treści VR. Istnieje system powtórki VR, który umieszcza Cię na toru, co pozwala obserwować wyścig, automatycznie przenosząc Cię do następnego miejsca po przejściu samochodów. Istnieje również tryb pozwalający na spacer po samochodach, jednocześnie ściśle badając każdy model z bliska. Ten tryb naprawdę podkreśla niesamowite detale i materiały na wystawie. Ta opcja jest dostępna dla wszystkich samochodów, dzięki czemu jest to świetny sposób na docenienie kunsztu polifony.

VR naprawdę pozwala podziwiać kunszt, który trafił do szczegółowych wnętrz (i zewnętrznych) każdego samochodu.

Inną dużą funkcją dodaną w aktualizacji PSVR2 jest Sophy AI. Dostępne tylko w kilku wybranych wyścigach przez ograniczony czas, Sophy obiecuje wprowadzić zwiększony realizm do modelu napędowego AI. W większości gier wyścigowych, w tym GT7, zawsze istnieje poczucie, że przeciwnicy komputerowi są przymocowani do wstępnie zdefiniowanej linii jazdy i nie popełniają błędów, wypróbuj różne linie lub reagują, jak inni ludzcy przeciwnicy.

Sophy dostarcza to wszystko – popełnia błędy, inaczej reaguje na twój styl jazdy i zachowuje się bardziej jak ludzki kierowca, ktoś, kto traktuje wyścig poważnie, ale nie zawsze go przybije. Istnieją dowody na prawdziwe niepokój i ostrożność, które uznałem za całkowicie fascynujące. Możesz nawet zobaczyć małe emoji nad każdym pojazdem, które wskazują na ich obecne uczucia.

Łączenie Sophy z VR powoduje jedno z najbardziej wciągających doświadczeń wyścigowych, jakie można sobie wyobrazić na konsoli i chętnie zobaczę, dokąd ta sztuczna inteligencja idzie dalej. Zdecydowanie daj mu szansę, nawet jeśli nie grasz w aktualizację VR.

Szczerze mówiąc, mogę powiedzieć to samo o GT7 w ogóle. Gra została znacznie ulepszona i ulepszona od czasu premiery i warto grać – a jeśli masz PSVR2 i kierownicę, przechodzi od tytułu, który warto zagrać w absolutnie niezbędne doświadczenie. To lata świetlne poza na wpół upieczoną integrację VR GT Sport – i jedno z najlepszych doświadczeń, jakie możesz teraz uzyskać na PSVR2.

How do you rate Gran Turismo 7 PSVR2 Recenzja: jedno z najlepszych doświadczeń VR na PS5 ?

Your email address will not be published. Required fields are marked *